Optymalizacja obrazków pod wyszukiwarki

Optymalizacja obrazków pod wyszukiwarki

0 3879
seo optymalizacja obrazków

Czynników, od których zależy pozycja naszej strony internetowej w wynikach wyszukiwania Google’a jest podobno około 200. W tym artykule chciałbym omówić jeden z prostszych do opanowania, a mianowicie optymalizację zdjęć i grafik używanych na stronie WWW.

POZIOM TRUDNOŚCI:  1 gwiazdka

Optymalizacja grafik i zdjęć pod wyszukiwarkę Google

Dobra optymalizacja grafiki na naszym serwisie nie wymaga zbyt dużo czasu, jest prosta do wykonania i może w znaczącym stopniu wpłynąć na poprawę pozycji witryny w wynikach wyszukiwania. Ma ona ścisły związek ze zwiększeniem nasycenia podstrony słowami kluczowymi. Boty Google’a badają kod źródłowy strony i nie są w stanie „zobaczyć”, co znajduje się na zdjęciu umieszczonym w ramach naszej witryny. Nie mogą zatem w prosty sposób, tak jak człowiek, ocenić, czy nasze obrazki są związane są z tematyką strony i pasują do zapytań z wyszukiwarki.

Istnieje jednak sposób, aby niejako podpowiedzieć botom, co znajduje się na umieszczanych przez nas zdjęciach. Służy do tego HTMLowy znacznik „alt”. Znacznik ten to tak zwany tekst alternatywny obrazka, czyli tekst, który wyświetli się w przypadku, gdy zdjęcie nie będzie dostępne. Zostanie również przeczytany niewidomym użytkownikom.

Mając na uwadze znaczenie odpowiedniego nasycenia podstrony słowem kluczowym warto pamiętać o prawidłowym uzupełnianiu alta. Należy jednak zachować zdrowy rozsądek i wstrzymać się od upychania w tym znaczniku kilkunastu zupełnie niezwiązanych z obrazkiem słów kluczowych. Alt zawsze w pierwszej kolejności powinien opisywać to, co jest na obrazku.

Prawidłowo uzupełniony znacznik alt może wyglądać następująco (przykład dla serwisu hodowcy owczarków niemieckich):

<img src=”/images/owczarek-w-parku1.JPG” width=200″ height=”160″ border=”1″ alt=”Owczarek niemiecki w parku”>

 

Wykorzystanie altów w sieci

Znacznik alt niestety bardzo często jest pomijany. Ten prosty błąd popełniają nawet największe portale. Przykład? Oto fragment kodu odpowiedzialny za umieszczenie obrazka na serwisie WWW zaczerpnięty wprost ze strony głównej Wirtualnej Polski.

<img src=”http://rek.www.wp.pl/rgr.html?PWAr=’+PWAr+’” width=”1″ height=”1″ border=”0″ alt=”” style=”position:absolute;”>

Znacznik alt pozostawiono tu pusty.

 

Wykorzystanie obrazków w pozyskiwaniu ruchu z wyszukiwarki

Kolejną korzyścią z wykorzystania znaczników alt (poza zwiększeniem nasycenia słowami kluczowymi naszej podstrony) jest możliwość pozyskania ruchu z wyszukiwarki Google Images. Jeśli trafnie opiszemy nasze grafiki, istnieje duże prawdopodobieństwo, że to właśnie one pokażą się w wyszukiwarce na frazy powiązane z treścią tagów alt. Co mam na myśli? Wpiszcie w Google „owczarek niemiecki” i wybierzcie opcję Grafika. Google zaprezentuje Wam tysiące zdjęc owczarków niemieckich. Możecie teraz kliknąć w jedno z nich, a następnie wybrać opcję „Odwiedź witrynę”.

 

Znaczenie wagi plików graficznych w optymalizacji pod wyszukiwarki

Drugim aspektem optymalizacji grafik pod wyszukiwarki jest odpowiednia kompresja zdjęć. Jeżeli umieścisz na stronie plik ważący 700 KB, to długość jego wczytywania nie wpłynie z pewnością pozytywnie na ocenę Twojej witryny w oczach Google. Czemu? Google nie będzie promował w swoich wynikach wyszukiwania serwisów „zamulonych”, czyli takich, które wczytują się wolno i utrudniają użytkownikowi szybkie dotarcie do pożądanej informacji.

Do kompresji grafiki polecam darmowy i prosty w użyciu program graficzny GIMP. Otwieramy w nim dany obrazek, klikamy Plik, następnie Zapisz jako i w oknie, które się pojawi nadajemy mu nazwę, ścieżkę zapisu oraz format (jako JPEG), a następnie klikamy Zapisz. Pojawi nam się następujący komunikat:

okno eksportu pliku w programie GIMP

który potwierdzamy przyciskiem Eksportuj. W następnym kroku możemy wybrać stopień kompresji naszego pliku.

okno zapisu pliku w programie GIMP

Domyślnie ustawiony poziom to 85, który polecam stosować. Znacząco zmniejsza on wielkość pliku przy praktycznie niezauważalnej utracie jakości obrazka. W moim przypadku oryginał miał ponad 100 KB, po kompresji – niecałe 52 KB.

Podsumowując:

  • Zawsze uzupełniaj znaczniki alt przy umieszczaniu obrazków na swoim serwisie.
  • Kompresuj grafiki, tak aby ważyły jak najmniej i szybko się wczytywały.
  • Jeżeli nie masz żadnych zdjęć na stronie, czym prędzej to nadrób ;)

SIMILAR ARTICLES

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.