Scrum Grooming, czyli jak pielęgnować Product Backlog

Scrum Grooming, czyli jak pielęgnować Product Backlog

2 17475
product backlog

Słowem krótkiego wstępu Scrum Grooming to oddzielne spotkanie całego zespołu projektowego, w trakcie którego dokonywany jest przegląd i optymalizacja elementów backlogu projektowego. Elementy te określane są mianem PBI od angielskiego Product Backlog Item. Inne, spotykane często nazwy Backlog Groomingu to: Backlog Refinement Meeting, Backlog Estimation czy Story Time.

POZIOM TRUDNOŚCI: 

Spotkanie to powinno się odbyć przed planowaniem kolejnego sprintu w projekcie i stanowić niejako wstęp do niego. Podstawowymi celami groomingu są natomiast:

 • Uszczegółowienie elementów backlogu, wymiana wiedzy i wyrównanie jej wśród wszystkich członków zespołu na podstawie obecnie posiadanych informacji, wymagań.
 • Nadanie odpowiednich priorytetów elementom backlogu. O priorytetach decyduje Product Owner.
 • Dekompozycja dużych elementów backlogu na jak najmniejsze oraz oszacowanie ich czasochłononści.
 • Tworzenie nowych PBI.

Dobrze poprowadzone spotkanie groomingowe może przynieść za sobą szereg korzyści pod kątem organizacji pracy w zespole. Po pierwsze ułatwia planowanie kolejnego sprintu. Gdy w naszym backlogu projektowym posiadamy już dostatecznie uszczegółowione i zdekompowane historyjki ("user stories"), łatwiej będzie nam tworzyć konkretne zadania dla poszczególnych członków zespołu i przypisywać je do kolejnej iteracji projektu, uzupełniając w ten sposób backlog sprintu. Dobrze zoptymalizowany Backlog, wypracowany wspólnie z całym zespołem, pomaga także zapanować nad ryzykiem w niepewnym środowisku, w którym toczy się projekt. Opróćz tego aktywne uczestnictwo członków zepsołu w groomingu zwiększa ich zaangażowanie i poczucie odpowiedzialości za wymagania projektu.

Backlog Grooming – Porady

 1. Nigdy nie lekceważ backlog groomingu, traktuj go jako pierwszą część planowania.
 2. Nie przeprowadzaj groomingu na samym początku ani na samym końcu iteracji. Sam początek sprintu to etap "rozkręcania się zespołu" i nie powinno się go rozpraszać dodatkowymi spotkaniami. Z kolei koniec sprintu to okres, podczas którego zespół powinien poświęcić 100% czasu i wysiłku na dowiezienie produktów.
 3. Product Owner powinien budować historyjki o jeden sprint do przodu, "na zapas".
 4. Historyjki dodawane przez Product Ownera powinny od samego początku zawierać jak najwięcej szczegółów.
 5. Pamiętaj, że ustalane w trakcie groomingu szacunki i priorytety nie są ostateczne i mogą jeszcze ulec zmianie. Upewnij się, że Twój zezpół ma tego świadomość.
 6. Nie zapominaj o celu sprintu, który ma wyniknąć z realizacji historyjek i tasków przypisanych do danej iteracji.
 7. Gdy mamy do czynienia z PBI o podwyższonym ryzyku, pamiętaj o podjęciu działań mających na celu dokładniejszą analizę i potwierdzenie niepewnych zagadnień.
 8. PBI powinny wynikać ze współpracy PO z zespołem, ze współnych ustaleń i możliwosci, a nie tylko z "widzimisię" Product Ownera.
 9. Przypomnij członkom zespołu o przejrzeniu PBI przed sesją groomingową, tak aby mogli zawczesu przygotować się do spotkania.
 10. Optymalizuj długość trwania sesji groomingowej, nie wracaj wielokrotnie do tych samych itemów, jeżeli nie masz żadnych nowych, kluczowych infromacji mogących mieć na nie wpływ.
 11. Nie bój się dyskutować także o odleglejszych itemach z backlogu.
 12. Przeprowadzaj nieformalne groomingi przed oficjalną sesją i zachęcaj do nich Product Ownera.
 13. Nie bój się wrzutek do backlogu. Pamiętaj o tym, że SCRUM to metodyka zwinna i zespół powinnien dostosować się do wymagań biznesu, które mogą ulec zmianie.
 14. Eksperymentuj z czasem trwania spotkań groomingowych. Standardem dla sprintów dwutygodniowych jest sesja dwugodzinna, ale oczywiście czas poświęcony na takie spotkanie może być różny w zależności od projektu, środowiska i organizacji.
 15. Na koniec oczywista oczywistość – obecność całego zespołu na spotkaniu jest konieczna i nie ma od tej reguły odstępstw.

Zajrzyjcie także na nasz online'owy kurs przygotowujący do certyfikatu Professional Scrum Master 1. Dla czytelników bloga przygotowaliśmy specjalnie 10 kuponów z 95% rabatem. Kliknij w link poniżej:
Scrum For Beginners and Intermediate, Certification Tips

2 KOMENTARZE

 1. zaciekawił mnie punkt 12 : Przeprowadzaj nieformalne groomingi przed oficjalną sesją i zachęcaj do nich Product Ownera.
  czy to nie jest tak, że grooming przeprowadza PO i zespół Developerski ?

  • Dziękujemy za komentarz Tomek, tak, jak najbardziej. W tym punkcie chodzi o to, żeby pamiętać, że proces pielęgnacji Backlogu odbywa się cały czas, a nie tylko w trakcie specjalnego spotkania zaplanowanego w kalendarzu. PO powinien cały czas dbać o Backlog, decydować o kolejności rzeczy znajdujących się w nim, dodawać nowe szczegóły, nowe historyjki użytkownika i porządkować. Do takich działań może go zachęcać i wspierać w dobieraniu odpowiednich technik Scrum Master.

Odpowiedz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.