Co Scrum Master na daily robić powinien?

Co Scrum Master na daily robić powinien?

1 3293

W Scrum Guidzie, w rozdziale dotyczącym zdarzenia Daily Scrum, możemy przeczytać między innymi, że ma ono służyć Zespołowi Developerskiemu i tylko jego członkowie powinni być na nim obecni. Zadaniem Scrum Mastera jest jedynie zapewnienie, że zdarzenie to się odbywa i nauczenie Zespołu Developerskiego utrzymania 15 minutowego time boxu.

Czy jednak Scrum Master nie powinien być nieco bardziej zaangażowany w tę ceremonię? Czy zespół wyniesie prawdziwą korzyść z codziennych spotkań bez większego wsparcia kogos z zewnątrz? Czy sam rozwiąże wszystkie swoje problemy? W tym miejscu niestety pojawia się najbardziej znienawidzona przez wszystkich odpowiedź na pytanie: to zależy. Od wielu czynników: charakteru osób w zespole, etapu rozwoju produktu, branży… można by tak wymieniać bez końca. Nie brnąc dalej w tego rodzaju, nie zmierzający donikąd wywód chciałbym zaproponować pewien, sprawdzony na własnej skórze, pomysł na to co jeszcze Scrum Master na daily robić powinien.

Scrum Master, jako ostatnia osoba na daily, powinna w myśl zasady transparencji i ciągłej optymalizacji, dzielić się z innymi swoimi dokonaniami i planem na najbliższe 24 godziny związanym z usuwaniem przeszkód. SM to rola służebna, jest on częścią zespołu, a nie jego menedżerem, ma być dla niego pierwszym kontaktem gdy coś jest nie tak, pomocną dłonią, matką i ojcem w jednym, dobrym duchem i strażnikiem. Dzięki niemu zespół ma czuć się komfortowo i musi wiedzieć, że SM angażuje się w pełni aby zburzyć każda barierę jaka tylko pojawi się na drodze do osiągnięcia celu Sprintu.

Scrum Master dzielący się swoim postępem z usuwaniem przeszkód zdobywa szacunek w zespole, który widzi, że jego rola faktycznie jest przydatna i ułatwia im pracę, a nie jest jedynie wkurzająca osobą pokazująca na zegarek gdy Daily Scrum przekroczył 15 minutę. W “impediment backlogu”, za sprawą zaangażowania SM-a, również powinien być widoczny postęp ze Sprintu na Sprint.
Spróbujcie sami takiej formy i podzielcie się spostrzeżeniami w komentarzu :)

 

 

1 KOMENTARZ

Odpowiedz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.