Zmiany w Scrum Guide A.D. 2016

Zmiany w Scrum Guide A.D. 2016

0 3090
an old book

W środę 6 lipca 2016 odbył się specjalny webinar przeprowadzony przez twórców Scruma – Jeffa Sutherlanda i Kena Schwabera traktujący o kolejnym odświeżeniu i aktualizacji podstawowej instrukcji opicującej framemework Scrum – Scrum Guide’a. W porównaniu do zmian w wersjach 2011 vs. 2013, o których możecie przeczytać klikając w link: zmiany w Scrum Guide 2013 w tym roku było ich znacznie mniej, a w zasadzie tylko jedna, co nie oznacza, że mało istotna. Do oficjalnej treści podręcznika dołączono 5 znanych zasad, na których opiera się Scrum. Są to:

  • Zaangażowanie (w znaczeniu osiągnięcia np. celu zaplanowanego sprintu, zaangażowania w zespole, poświęcenie i zaangażowanie w zmianę samego siebie i organizacji w dążeniu do optymalnej pracy w oparciu o Scruma).
  • Skupienie się (pełna koncentracja, skupienie się na tym co najważniejsze, przykładowo osiągnięciu celu trwającego Sprintu).
  • Otwartość (czyli transparentność zarówno sukcesów jak i problemów stopujących przed osiągnięciem celu, otwarta i  pomocna postawa do innych osób i członków organizacji, zespołu).
  • Szacunek (respektowanie zarówno mocnych jak i słabych stron pozostałych członków zespołu, ich kompetencji i niezależności).
  • Odwaga (nie tylko odwaga poprzez pełną transparencję działań, ale także umiejętność przyznania się do błędów, odwaga do podjęcia ryzyka i mierzenia się z problemami).

Po dokładny opis wszystkich zasad Scruma odsyłamy do wpisu na blogu Scrum.org.pl.
Pobierz Scrum Guide 2016

SIMILAR ARTICLES

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.