Planowanie sprintu w metodyce SCRUM

Planowanie sprintu w metodyce SCRUM

4 9441
sprint w scrumie

Planowanie sprintu to jeden z najważniejszych elementów układanki SCRUMowej. Spotkanie to powinno odbyć się po backlog groomingu, o którym mogliście poczytać w naszych poprzednich artykułach. Dla szybkiego przypomnienia – w trakcie groomingu przeglądamy i dekomponujemy historyjki z naszego backlogu na mniejsze oraz ustalamy ich priorytety. Backlog grooming należy traktować jako wstęp do planowania kolejnej iteracji projektu określonej w SCRUMie właśnie jako “Sprint”.

POZIOM TRUDNOŚCI:  1 gwiazdka

 

Praca z backlogiem sprintu

W trakcie spotkania “Sprint planning” Product Owner we współpracy z całym zespołem projektowym ustala cele kolejnej iteracji projektu oraz negocjuje, które elementy z backlogu projektowego przejdą do backlogu sprintu. Następnie członkowie zespołu projektowego rozpisują konkretne, szczegółowe zadania, trwające maksymalnie jeden dzień roboczy, które będą musieli wykonać, żeby zrealizować “historyjki” (tzw. user stories). Nie można jednak zapominać o tym, że zgodnie ze zwinną metodyką SCRUM w trakcie planowania identyfikowanych jest jedynie około 60% wszystkich zadań dla zespołu wypełniających 60% czasu danej iteracji. Pozostałe zadania i zależności pomiędzy nimi “odkrywane” są i dodawane już w trakcie trwania sprintu.

 

Długość sprintu

Wszystkie sprinty w projekcie muszą być jednakowej długości. Maksymalna długość jednego to 30 dni roboczych lub miesiąc kalendarzowy, rekomenduje się natomiast iteracje jedno lub dwutygodniowe. Poniżej przedstawiamy przykładowy harmonogram spotkań scrumowych w ramach jednego dwutygodniowego sprintu (bez uwzględnienia daily stand upów).

 

Zgodnie z metodyką, każdy sprint kończy się oddaniem funkcjonujących, przetestowanych produktów, które mogą niezależnie stanowić wartość dla użytkownika końcowego. Dzięki takiemu podejściu każda iteracja stanowi zazwyczaj miks różnych typów zadań począwszy od analiz, projektów funkcjonalnych, graficznych, poprzez kodowanie, a kończąc na testowaniu i wdrożeniu.

 

Praca w ramach sprintu

Po odbytym planowaniu rozpoczyna się egzekucja sprintu, czyli po prostu przystąpienie do realizacji zadań rozpisanych na tablicy scrumowej. Doświadczony i zgrany zespół scrumowy powinien się samoorganizować – dzielić i przypisywać zadania do konkretnych osób samodzielnie. Początkujący team może wymagać więcej uwagi ze strony Scrum Mastera lub, jak ma to miejsce w niektorych organizacjach, pełniącego tę rolę project managera projektu.

W trakcie trwania sprintu Scrum Master pełni ważną rolę strażnika swojego zespołu, broniąc go m.in. przed “wrzutkami” z zewnętrz niezwiązanymi z projektem. Sprintów nie przerywa się, no chyba, że zdarzy się coś naprawdę poważnego, niecierpiącego zwłoki.

Na sam koniec dodamy tylko ku przestrodze – nie zapominajcie, że SCRUM to zwinna metodyka prowadzenia projektów i niech Was nie zwiedzie nazwa i istota “Sprint planningu”, sugerująca, że po takim spotkaniu wszystko mamy już zaplanowane od A do Z i nic więcej wydarzyć się nie może. Planowanie sprintu ma na celu okiełznanie chaosu i nadanie mu ram, ale nie może usprawiedliwiać braku elastyczności. Jako zwinny SCRUMowy zespół musicie być otwarci na zmiany każdego dnia. Warto też wspomnieć, że planowanie sprintu nie wyczerpuje tematu planowania w projekcie i znacząco różni się od planowania w metodykach kaskadowych.

Życzymy owocnych sprint planningów! Zostaw proszę komentarz do tego artykułu poniżej i podziel się z nami swoim doświadczeniem.

Zajrzyjcie także na nasz online’owy kurs przygotowujący do certyfikatu. Dla czytelników bloga przygotowaliśmy specjalnie 10 kuponów z 95% rabatem. Kliknij w link poniżej:
Scrum For Beginners and Intermediate, Certification Tips

4 KOMENTARZE

  1. Scrum to NIE jest “… zwinna metodyka prowadzenia projektów” -> “Scrum to ramy procesu, które są wykorzystywane w zarządzaniu wytwarzaniem złożonych PRODUKTÓW…”

    Podkreślam to, ponieważ to najważniejsza i zasadnicza różnica, między podejściem projektowych, a produktowym. Wiele osób ma przez to diametralne niezrozumienie tej metody pracy.

    • Justyna, słuszna uwaga, jak najbardziej się z nią zgadzamy. Taki, a nie inny tytuł wynika po prostu z popularności tej frazy w wyszukiwarce. Zainspirowałaś nas do popełnienia artykułu wyjaśniającego tę, bardzo istotną różnicę :)

  2. Siema! O co chodzi z tym ” zgodnie ze zwinną metodyką SCRUM w trakcie planowania identyfikowanych jest jedynie około 60% wszystkich zadań dla zespołu wypełniających 60% czasu danej iteracji” <- nie kojarzę, aby Scrum Guide wspominał o czymś takim, więc zasadą tego bym nie nazwał :)

    • Dzięki za komentarz Tomku, faktycznie sformułowanie to wyszło dosyć niefortunnie. Scrum Guide nie mówi nic o 60%. Proporcja ta została podana bardziej na bazie własnych doświadczeń, pojawia się też w innych publikacjach na ten temat :)

Odpowiedz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.