Zmiany w Scrum Guide A.D. 2016

Zmiany w Scrum Guide A.D. 2016

0 2207
an old book

W środę 6 lipca 2016 odbył się specjalny webinar przeprowadzony przez twórców Scruma – Jeffa Sutherlanda i Kena Schwabera traktujący o kolejnym odświeżeniu i aktualizacji podstawowej instrukcji opicującej framemework Scrum – Scrum Guide'a. W porównaniu do zmian w wersjach 2011 vs. 2013, o których możecie przeczytać klikając w link: zmiany w Scrum Guide 2013 w tym roku było ich znacznie mniej, a w zasadzie tylko jedna, co nie oznacza, że mało istotna. Do oficjalnej treści podręcznika dołączono 5 znanych zasad, na których opiera się Scrum. Są to:
 

  • Zaangażowanie (w znaczeniu osiągnięcia np. celu zaplanowanego sprintu, zaangażowania w zespole, poświęcenie i zaangażowanie w zmianę samego siebie i organizacji w dążeniu do optymalnej pracy w oparciu o Scruma).
  • Skupienie się (pełna koncentracja, skupienie się na tym co najważniejsze, przykładowo osiągnięciu celu trwającego Sprintu).
  • Otwartość (czyli transparentność zarówno sukcesów jak i problemów stopujących przed osiągnięciem celu, otwarta i  pomocna postawa do innych osób i członków organizacji, zespołu).
  • Szacunek (respektowanie zarówno mocnych jak i słabych stron pozostałych członków zespołu, ich kompetencji i niezależności).
  • Odwaga (nie tylko odwaga poprzez pełną transparencję działań, ale także umiejętność przyznania się do błędów, odwaga do podjęcia ryzyka i mierzenia się z problemami).

Po dokładny opis wszystkich zasad Scruma odsyłamy do wpisu na blogu Scrum.org.pl.
Pobierz Scrum Guide 2016

“Any Scrum without working product at the end of a sprint is a failed Scrum.” - Jeff Sutherland

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.