Scrum Grooming, czyli jak pielęgnować Product Backlog

Słowem krótkiego wstępu Scrum Grooming to oddzielne spotkanie całego zespołu projektowego, w trakcie którego dokonywany jest przegląd i optymalizacja elementów backlogu projektowego. Elementy te określane są mianem PBI od angielskiego Product Backlog Item. Inne, spotykane często nazwy Backlog Groomingu to: Backlog Refinement Meeting, Backlog Estimation czy Story Time.
POZIOM TRUDNOŚCI: |
![]() |
Spotkanie to powinno się odbyć przed planowaniem kolejnego sprintu w projekcie i stanowić niejako wstęp do niego. Podstawowymi celami groomingu są natomiast:
- Uszczegółowienie elementów backlogu, wymiana wiedzy i wyrównanie jej wśród wszystkich członków zespołu na podstawie obecnie posiadanych informacji, wymagań.
- Nadanie odpowiednich priorytetów elementom backlogu. O priorytetach decyduje Product Owner.
- Dekompozycja dużych elementów backlogu na jak najmniejsze oraz oszacowanie ich czasochłononści.
- Tworzenie nowych PBI.
Dobrze poprowadzone spotkanie groomingowe może przynieść za sobą szereg korzyści pod kątem organizacji pracy w zespole. Po pierwsze ułatwia planowanie kolejnego sprintu. Gdy w naszym backlogu projektowym posiadamy już dostatecznie uszczegółowione i zdekompowane historyjki ("user stories"), łatwiej będzie nam tworzyć konkretne zadania dla poszczególnych członków zespołu i przypisywać je do kolejnej iteracji projektu, uzupełniając w ten sposób backlog sprintu. Dobrze zoptymalizowany Backlog, wypracowany wspólnie z całym zespołem, pomaga także zapanować nad ryzykiem w niepewnym środowisku, w którym toczy się projekt. Opróćz tego aktywne uczestnictwo członków zepsołu w groomingu zwiększa ich zaangażowanie i poczucie odpowiedzialości za wymagania projektu.
Backlog Grooming – Porady
- Nigdy nie lekceważ backlog groomingu, traktuj go jako pierwszą część planowania.
- Nie przeprowadzaj groomingu na samym początku ani na samym końcu iteracji. Sam początek sprintu to etap "rozkręcania się zespołu" i nie powinno się go rozpraszać dodatkowymi spotkaniami. Z kolei koniec sprintu to okres, podczas którego zespół powinien poświęcić 100% czasu i wysiłku na dowiezienie produktów.
- Product Owner powinien budować historyjki o jeden sprint do przodu, "na zapas".
- Historyjki dodawane przez Product Ownera powinny od samego początku zawierać jak najwięcej szczegółów.
- Pamiętaj, że ustalane w trakcie groomingu szacunki i priorytety nie są ostateczne i mogą jeszcze ulec zmianie. Upewnij się, że Twój zezpół ma tego świadomość.
- Nie zapominaj o celu sprintu, który ma wyniknąć z realizacji historyjek i tasków przypisanych do danej iteracji.
- Gdy mamy do czynienia z PBI o podwyższonym ryzyku, pamiętaj o podjęciu działań mających na celu dokładniejszą analizę i potwierdzenie niepewnych zagadnień.
- PBI powinny wynikać ze współpracy PO z zespołem, ze współnych ustaleń i możliwosci, a nie tylko z "widzimisię" Product Ownera.
- Przypomnij członkom zespołu o przejrzeniu PBI przed sesją groomingową, tak aby mogli zawczesu przygotować się do spotkania.
- Optymalizuj długość trwania sesji groomingowej, nie wracaj wielokrotnie do tych samych itemów, jeżeli nie masz żadnych nowych, kluczowych infromacji mogących mieć na nie wpływ.
- Nie bój się dyskutować także o odleglejszych itemach z backlogu.
- Przeprowadzaj nieformalne groomingi przed oficjalną sesją i zachęcaj do nich Product Ownera.
- Nie bój się wrzutek do backlogu. Pamiętaj o tym, że SCRUM to metodyka zwinna i zespół powinnien dostosować się do wymagań biznesu, które mogą ulec zmianie.
- Eksperymentuj z czasem trwania spotkań groomingowych. Standardem dla sprintów dwutygodniowych jest sesja dwugodzinna, ale oczywiście czas poświęcony na takie spotkanie może być różny w zależności od projektu, środowiska i organizacji.
- Na koniec oczywista oczywistość – obecność całego zespołu na spotkaniu jest konieczna i nie ma od tej reguły odstępstw.
Zajrzyjcie także na nasz online'owy kurs przygotowujący do certyfikatu Professional Scrum Master 1. Dla czytelników bloga przygotowaliśmy specjalnie 10 kuponów z 95% rabatem. Kliknij w link poniżej:
Scrum For Beginners and Intermediate, Certification Tips
zaciekawił mnie punkt 12 : Przeprowadzaj nieformalne groomingi przed oficjalną sesją i zachęcaj do nich Product Ownera.
czy to nie jest tak, że grooming przeprowadza PO i zespół Developerski ?
Dziękujemy za komentarz Tomek, tak, jak najbardziej. W tym punkcie chodzi o to, żeby pamiętać, że proces pielęgnacji Backlogu odbywa się cały czas, a nie tylko w trakcie specjalnego spotkania zaplanowanego w kalendarzu. PO powinien cały czas dbać o Backlog, decydować o kolejności rzeczy znajdujących się w nim, dodawać nowe szczegóły, nowe historyjki użytkownika i porządkować. Do takich działań może go zachęcać i wspierać w dobieraniu odpowiednich technik Scrum Master.